W Szwedzka Clinic zapewniamy kompleksową opiekę okulistyczną.
Łączymy zaawansowaną diagnostykę i leczenie oczu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii
Prawidłowy dobór okularów i soczewek kontaktowych wymaga dużej wiedzy. Przy doborze okularów, pod uwagę trzeba wziąć wiele parametrów. W tym celu potrzebna jest wiedza, doświadczenie, komputery, topografy i inne urządzenia, żeby wszystkie niedoskonałości właściwe ocenić.
Doświadczony okulista lub optometrysta potrafi zastosować odpowiednie testy, dzięki którym jest w stanie wszystkie te elementy „wyłapać” i odpowiednio skorygować.
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku wśród osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych.
Najczęstszymi objawami chorobowymi plamki żółtej są:
Chorzy na cukrzycę są szczególnie narażeni na rozwój chorób oczu. Wielu z nich cierpi na jaskrę lub zaćmę, jednak to retinopatia cukrzycowa stanowi podstawowe zagrożenie dla narządu wzroku. Oczne powikłania cukrzycy są główną przyczyną znacznego pogorszenia widzenia w grupie pacjentów poniżej 50 r.ż.
Według najnowszych danych światowych, ponad 100 milionów chorych na cukrzycę ma retinopatię cukrzycową, co oznacza, że 1 na 3 diabetyków cierpi na retinopatię, która nieleczona potencjalnie prowadzi do ślepoty.
Jaskra – to grupa chorób oczu, w której dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Proces ten jest podstępny, bezbolesny i zwykle trwa latami. Bardzo długo nie daje żadnych objawów, które skłoniłyby pacjenta do wizyty u okulisty.
Nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej i nieodwracalnej utraty wzroku. Istotą jaskry jest najczęściej podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Do dziś nie znamy wszystkich mechanizmów prowadzących do rozwoju tej choroby.
Objawami zespołu suchego oka mogą być:
Zespół suchego oka powoduje wysychanie rogówki i spojówki, które może być wynikiem nieprawidłowego składu łez i/lub ich niedostatecznego wydzielania i jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się chorych do gabinetów okulistycznych.
Zaczerwienienie oka samo w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem stanu zapalnego, który może występować w oku z różnych powodów.
Niektóre ze stanów chorobowych oka, z objawem w postaci zaczerwienienia wymagają pilnej konsultacji okulistycznej,
inne mogą być ocenione przez lekarza w czasie 1-2 dni.
Badanie USG gałki ocznej jest badaniem obrazowym wykorzystującym odbicie fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości od poszczególnych struktur gałki ocznej i aparatu ochronnego oka.
Dzięki badaniu USG oka można zobrazować gałkę oczną w różnych przekrojach, jej poszczególne warstwy, budowę, dokonać potrzebnych pomiarów oraz wykryć nieprawidłowości. Badanie USG oka pozwala także częściowo uwidocznić struktury znajdujące się poza gałką oczną oraz w oczodole.
Zaćma to choroba oczu polegająca na zmętnieniu soczewki, co prowadzi do stopniowego pogorszenia widzenia. Objawia się m.in. zamglonym obrazem, trudnościami w widzeniu w słabym świetle, a także zwiększoną wrażliwością na światło.
W Szwedzka Clinic kwalifikujemy i opiekujemy się pacjentami po operacji zaćmy. Wykonujemy zabiegi irydotomii i kapsulotomii (czyli laserowe lecznie zaćmy wtórnej). Nasz zespół doświadczonych specjalistów zapewnia pacjentom opiekę na każdym etapie leczenia – od diagnostyki po bezpieczną rekonwalescencję.
Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu wywiadowi, specjaliści ze Szwedzka Clinic potrafią na podstawie stanu narządu wzroku zidentyfikować i zwrócić pacjentowi uwagę na choroby ogólnoustrojowe, które często mają niejawny przebieg, ale mają istotny wpływ na struktury okulistyczne.
Takimi chorobami najczęściej są choroby: tarczycy, reumatyczne, autoimmunologiczne, cukrzyca, choroby narządu ruchu, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie rytmu serca oraz udary.